Grupa Wsparcia dla Rodzin
Po co i dla kogo są spotkania Grupy Wsparcia dla Rodzin
Gdy osobę bliską dotyka choroba Alzheimera czy jakiekolwiek inne schorzenie, wymagające stałej opieki, razem z życiem tej osoby zmienia się i nasza codzienność. Nikt z nas nie jest gotowy na taką sytuację, ale nawet wtedy, kiedy stajemy przed zadaniem zapewnienia choremu optymalnych warunków życia w jego stanie zdrowia, czujemy się bezradni, zagubieni.
Nie zawsze skutecznie poszukujemy informacji.
Mamy mnóstwo pytań, których nie ma czasu zadać podczas wizyt lekarskich.
Nie ze wszystkim sobie radzimy.
Próbujemy przeorganizować dotychczasowe schematy działania, dostosować się do potrzeb chorego.
Pojawiają się trudne emocje, nie wiemy, jak sobie z nimi radzić. Pojawia się zniechęcenie, zniecierpliwienie, złość, odczuwamy zmęczenie w kontakcie z chorym, zarazem mamy poczucie winy, że jesteśmy niewdzięczni, źle sprawujemy opiekę, nie potrafimy sobie poradzić z trudnościami. Osoby z rodziny, które nie są bezpośrednio zaangażowane w opiekę, czują się odsunięte, opuszczone, zaniedbywane, a my znów mamy z tego powodu wyrzuty sumienia. Błędne koło trudnych emocji pogarsza nastrój całej rodziny.
Nie musi tak być.
Być może potrzebna jest pomoc, wsparcie, spojrzenie z zewnątrz, rada. Być może przyda się uzyskanie szerszych informacji na temat choroby i organizacji opieki. A być może chodzi tylko o możliwość podzielenia się swoimi odczuciami.
Podobne przeżycia są doświadczeniem wielu rodzin i opiekunów osób cierpiących z powodu schorzeń, które wymagają całodobowej pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Jest to sytuacja obiektywnie trudna i wymagająca, ponieważ zapewnienie osobie chorującej właściwej opieki wiąże się z koniecznością uzyskania wiedzy na temat schorzenia i sposobów łagodzenia jego przebiegu. Ważne jest również poznanie sposobów na radzenie sobie ze stresem, jaki jest związany z chorobą przewlekłą w rodzinie. Koncentrujemy się na zapewnieniu jak najbardziej komfortowych warunków życia dla chorego, zaniedbując często ochronę i wsparcie osób będących głównymi opiekunami. Zapominamy, że bez złapania choćby chwili oddechu i zadbania o własne potrzeby, nie będziemy w stanie skutecznie dbać o swoich bliskich.
Oferujemy:
- spotkania i rozmowy z ludźmi, którzy mają podobne doświadczenia i problemy, co pozwoli poczuć wspólnotę przeżyć, znieść wrażenie osamotnienia i wyobcowania.
- okazję do wypowiedzenia swoich wątpliwości, zadawania pytań
- wsparcie i zrozumienie
- pomoc w rozwiązywaniu indywidualnych, bieżących problemów
- możliwość poznania sposobów radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami
- dodatkową wiedzę na temat chorób i leczenia oraz konkretne informacje dotyczące skutecznych działań na różnych etapach rozwoju choroby
Formuła spotkań
Spotkania mają dwojaki charakter:
- spotkania tematyczne – polegające na omówieniu konkretnych wybranych problemów dotyczących tematyki grupy
- spotkania terapeutyczne – polegające na omawianiu bieżących, indywidualnych wątków i trudności uczestników grupy, dzieleniu się doświadczeniami
- Można wziąć udział zarówno w pojedynczym spotkaniu jak i regularnie stawiać się na wydarzeniach.
Koszt udziału w jednym spotkaniu to 45 zł.
Zapisy odbywają się mailowo (terapia@geromed.pl) lub telefonicznie przez rejestrację.
Tematy omawiane w czasie spotkań to m.in.:
- przebieg konkretnych schorzeń
- metody leczenia i dostępne formy pomocy
- metody postępowania z osobą chorą
- przystosowanie funkcjonowania chorego i jego rodziny do nowej sytuacji
- radzenie sobie ze stresem i trudnymi emocjami w przebiegu opieki
- sprawne planowanie i organizacja codzienności chorego i jego bliskich
Uczestnicy grupy mają możliwość proponowania interesującej ich szczególnie tematyki kolejnych spotkań
Naszym założeniem i celem jest stworzenie przestrzeni, w której osoby doświadczające choroby bliskich będą mogły poczuć się zrozumiane, wspierane, akceptowane i wspomagane w radzeniu sobie z tą niełatwą sytuacją. Chcielibyśmy, aby grupa stała się miejscem, gdzie uczestnicy uzyskają adekwatną pomoc. Może się to dziać dzięki kontaktowi z podobnie doświadczonymi osobami oraz profesjonalnemu wsparciu psychologicznemu.
Grupę prowadzą:
Gabriela Początek, mgr psychologii. W trakcie kursu Interwencji Kryzysowej. Od 2022 roku Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Natalia Segiety, mgr psychologii. W trakcie studiów praca i koordynowanie Sekcji Terapii Neuropsychologicznej KNP Pragma UJ, która skupiała się pracy z seniorami i osobami z deficytami poznawczymi. W trakcie certyfikacji Montessori Senior Lifestyle. Od 2022 roku Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Anna Rudzińska – mgr dietetyki, mgr psychologii, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o zdrowiu. Na co dzień pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Geriatrii. Naukowo zajmuje się problematyką zaburzeń apetytu w wieku starszym (anoreksją wieku podeszłego).
.
Dla osób zainteresowanych możliwe również indywidualne konsultacje psychologiczne.
Harmonogram
- 26.09. g. 18.00 – trening komunikacji z bliskimi z niepełnosprawności poznawczą
- 24.10 g. 18.00 – czy umiem skutecznie wypoczywać? (warsztaty dla opiekunów, techniki relaksacyjne z elementami arteterapii)
- 21.11 g. 18.00 – przegląd najnowszych możliwości wspierania codziennego życia opiekunów
- 12.12. g. 18.00 – spotkanie opłatkowe